Seriál: Otvorená samospráva 003

Autor: Jozef Petráš | 26.1.2015 o 11:47 | (upravené 26.1.2015 o 11:54) Karma článku: 2,08 | Prečítané:  279x

Mestské a obecné zastupiteľstvá na plné obrátky rozbiehajú svoju činnosť. Poslanci, starostovia a primátori majú o robotu postarané. A voliči, teda občania? Tí by si mohli dať, ako sa hovorí, “pohov”. Ale naozaj?

Aj keď to býva skôr výnimkou, sú medzi nami aktivisti, ktorých dianie zaujíma aj medzi voľbami. Snažia sa hájiť záujmy svojich komunít, športových a záujmových klubov, susedských spoločenstiev, alebo jednoducho len zdravé fungovanie života v meste. V kampaniach nám kandidáti takéto možnosti sľubovali. Ako teda začať?

Prvým krokom by mali byť zmeny rokovacích poriadkov zastupiteľstiev. Cieľ: aby na požiadanie mohol občan vystúpiť počas hociktorého bodu rokovania. Každý tak dostane priestor povedať svoj názor v tom najvhodnejšom okamihu – ešte pred samotným hlasovaním poslancov. Prakticky tak môže využiť silu argumentov, faktov a otázok a zasiahnuť do výsledku hlasovania. Nevyhnutne to však predpokladá, že je každému dostupná nielen informácia o čase a mieste rokovania zastupiteľstva, ale aj o jeho obsahu. V ideálnom prípade ako príklad poslúžia mestá a obce, ktoré okrem pozvánky zverejňujú v dostatočnom predstihu všetky tie dokumenty, ktoré sa budú prerokovávať. Vrátane plného znenia kompletných návrhov, o ktorých sa bude hlasovať. Nečakajte teda na chvíľu, keď sa dozviete, že poslanci idú hlasovať o zmene, ktorá ovplyvní život vo vašom najbližšom okolí a vy nebudete mať inú možnosť, len sa prizerať a dať si “pohov”. Tlačte na to, aby tí ktorých ste volili, do systému zahrnuli možnosť, aby si ústa mohol “otvoriť” každý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Má najhorší názov, aký kedy film mal. Môže napriek tomu získať Oscara?

Zhodnotili sme šance nominovaných filmov.

KOMENTÁRE

Zmysel života sa dá vybudovať. Cieľavedome a pracovito

Na obsah musíte čakať, až kým sa z vás stane tvorca zmyslu života a nielen jeho konzument.

PRIMÁR

Ako si pri nádche nezodrieť nos

Šupinkám v okolí nosa a zbytočnému podráždeniu pokožky sa dá vyhnúť.


Už ste čítali?