Seriál: Otvorená samospráva 005

Autor: Jozef Petráš | 23.2.2015 o 14:42 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  242x

Referendum o rodine, nebolo práve svetlým príkladom toho, ako narábať s hlasom ľudu. Som presvedčený, že začiatok cesty k zmysluplnému postaveniu referend začína hneď za dverami našich domácností.

V mestách a obciach sa nás rozhodnutia tých, čo sme volili, dotýkajú najviac. S ich dôsledkami sa stretávame každý deň. Pozitívnymi či negatívnymi. Preto majú najväčšiu silu, aby presvedčili, že spolurozhodovať má naozaj zmysel. Vychovávať totiž treba nielen politikov, ale ,bohužiaľ, už aj voličov. A lepší príklad, ako z okolia kade chodíme denno-denne, asi už nenájdeme. Aby sa nám nestávalo, že len s nemým úžasom hľadáme pri pohľade na investované obecné peniaze odpoveď na otázku: To kto prišiel na to, že práve toto bolo treba riešiť?

 

Už aj na Slovensku máme samosprávy, ktoré sa svojich občanov radi spýtajú, či chcú skôr riešiť parkovacie miesta, detské ihriská, lavičky, fontánu. Prípadne na názov novej ulice alebo mosta. Možností, ako na to, je mnoho. Najprístupnejšie je asi hlasovanie sms správami cez mobilné telefóny, ktoré má už takmer každý. Pochopiteľne hlasovať sa dá aj cez internet. A v prípadoch, kedy sa rozhoduje o väčších sumách existujú aj spôsoby osobného hlasovania, kedy je možné zabezpečiť, aby po jednom hlase dostali len miestni občania. Participácia, teda spolupodieľanie na rozhodovaní, je jedným zo základných kameňov otvorenej samosprávy. Ak ju ešte nemáte, pýtajte si ju. Začať sa dá aj s otázkou za pár stovák eur. Pri pohľade na klesajúcu účasť vo voľbách tento spôsob hľadania vzájomnej spolupráce a dôvery určite stojí za to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Rád si z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?