reklama

Biele vrany versus čierne ovce, alebo ani korupcia nie je iba čiernobiela

Mohol Siemens predávať CT prístroj nekalo? Mohol. Knowhow na to má. A na Slovensku, bohužiaľ, aj vhodné prostredie. Ale nemusel. Proti hovorí rozsiahla protikorupčná očista vo vnútri spoločnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

V prospech Siemensu zaváži aj rekordných 1,6 miliárd dolárov, ktorými Siemens z vlastných zdrojov financuje boj proti korupcii po celom svete. Piešťanská kauza však aj napriek tomu kladie na stôl otázku, či to všetko stačilo. Nielen pre Siemens, ale súkromný sektor ako taký. Pretože za korupčnými kauzami nie sú len skorumpovaní politici. Ale aj tá časť súkromného sektoru, ktorá ich v rámci biznis praktík ochotne korumpuje.

Megakorupčná kauza Siemensu

V júli 2009 oznámil Siemens uzavretie dohody o vine a treste po tom, ako sa priznal k používaniu korupčných praktík v deväťdesiatych rokoch po celom svete. Pri uzatváraní obchodných dohôd jeho vlastní zamestnanci organizovali vyplácanie úplatkov. V celkovej výške odhadom až 1,4 miliárd dolárov. Prijímateľmi úplatkov mali byť verejní činitelia v Ázii, Afrike, Európe, na Strednom Východe a v Latinskej Amerike. Za tieto nekalé praktiky chcela Siemens postihnúť Svetová banka a Európska investičná banka. V rámci dohody o vine a treste sa okrem finančnej podpory protikorupčných iniciatív vo výške 1,6 miliárd dolárov Siemens zaviazal prejsť vnútro firemnou očistou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Užitočné peniaze"

Vyšetrovanie dokázalo, že vo vnútri spoločnosti vznikali organizovane čierne fondy. Dokonca si zamestnanci pre ne zaviedli aj jednotné pomenovanie – užitočné peniaze (useful money). Tie podľa vlastných priznaní často cez sprostredkovateľov, skrytých za pozície platených konzultantov, doručovali v kufríkoch priamo do rúk verejných funkcionárov. Jedným z prvých opatrení Siemensu bola výzva vlastným zamestnancom, aby sa ku korupcii priznali. A pomohli zdokumentovať, kde úplatky končili. Zamestnávateľ im sľúbil im, že ich nevyhodí a pomôže im hradiť náklady na právne spory. Túto možnosť využilo okolo 130 zamestnancov. Ostatní, ktorí sa nepriznali a ďalšie vyšetrovanie ich odhalilo prišli o prácu a problém so zákonom si museli riešiť sami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po očiste už len história

Dnes Siemens tvrdí, že jeho vnútrofiremná kultúra prešla dôslednou očistou a z tejto kauzy je už len bolestivá, ale uzavretá kapitola z histórie spoločnosti. A predsa sa po rokoch, niekde v malom slovenskom meste, v Piešťanoch, zjavuje korupčná kauza, ktorá dokázala zatriasť politickými špičkami a vládou. V podstate išlo len o jeden prístroj na CT vyšetrenie. No v kauze sa objavuje meno očistenej spoločnosti Siemens. Spoločnosť Siemens sa síce priamo súťaže v spomínanej piešťanskej kauze nezúčastnila, je však výrobcom a dodávateľo CT-prístrojov pre obchodníkov, ktorí sú podozriví z predražených biznisov aj v iných kauzách. Aj to napriek rozsiahlim snahám a opatreniam spoločnosti, aby sa niečo podobné nemohlo viac opakovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z núdze cnosť?

Ak by sa v roku 2009 Siemens nedohodol, že sa ku korupcii prizná a sumou 1,6 miliárd dolárov podporí boj proti korupcii, výška sankcií, ktoré by musel veľmi pravdepodobne uhradiť, sa pohybovala okolo sumy 2,7 miliárd dolárov. Tak či tak to z pohľadu účtovných príjmov a výdajov vyzerá ako ekonomicky prijateľnejšie riešenie, ktoré mohlo ušetriť spoločnosti miliardu dolárov. Hľadať skutočnú odpoveď na otázku, do akej miery to akákoľvek súkromná spoločnosť myslí vážne s potieraním korupcie, musíme hľadať niekde inde. Nie v sume, ktorú je ochotná ukrojiť z vlastného zisku. Ale z konkrétnych činov v situáciách, keď jej zamestnanci podľahnú pokušeniu napomáhať biznisu korumpovaním obchodných partnerov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Piešťanská kauza ako ponaučenie pre súkromný sektor

Neobvykle vysoká cena pri obstarávaniach by nemala byť červenou vlajočkou (zdvihnutým prstom) len pre tretí sektor, médiá, dozorné rady, komisie, kontrolné orgány verejnej správy a ostatných, ktorí sledujú alebo kontrolujú nakladanie s verejnými zdrojmi. Jednoznačne by mala byť červenou vlajočkou aj pre druhú stranu. Dodávateľov tovarov alebo služieb hradených z verejných zdrojov. Aspoň pre tých, ktorým je etika v podnikaní vlastná a korupcia v akejkoľvek i skrytej forme neprijateľná.

Kšefty alebo férový biznis

Predstavte si, že vlastníte veľkosklad kancelárskych potrieb. Od jedného z vašich obchodných zástupcov sa vám v systéme zjaví objednávka na dodávku celej palety kancelárskeho papiera pre miestny úrad, ktorá je predražená o polovicu. Čo by ste robili? Ak by išlo len o peniaze, asi by ste plánovali ako naložíte so ziskom, ktorý vám tento kšeft prinesie. Ak by ste však vo svojej firme tolerovali len férové obchodné praktiky, pravdepodobne by ste začali pátrať po tom, ako je možné, že inštitúcia financovaná z verejných zdrojov sa chystá nakúpiť tovar za cenu, ktorú považujete za neprimerane vysokú. Určite by ste si kládli otázku, prečo sa k tejto zákazke nedostala vaša konkurencia, ktorá by ju určite vedela prebiť výhodnejšou cenou.

Ako by mali reagovať mechanizmy ochrany férových obchodných praktík pri podobných situáciách ako tá s CT prístrojom v Piešťanoch? Mala by sa zdvihnúť červená vlajočka niekomu vo firemnej centrále. Automaticky by to malo spustiť preverenie obchodu, v ktorom sa prejavila ochota uhradiť z verejných zdrojov neprimerane vysokú maržu. A spoločnosť by mala mať možnosť takýto obchod stopnúť. A poprieť tak, že ryba smrdí od hlavy. Navyše by sa so zamestnancom, ktorý sa o podozrivý obchod so štátom pokúsil mala rozlúčiť. A pre istotu ešte preveriť aj iné transakcie, ktoré stihol zrealizovať.

Biele vrany versus čierne ovce

Každý očakáva, že znižovať úroveň korupcie budú tí, ktorí majú chrániť verejný záujem – politici. Pod dohľadom verejnosti, médií a tretieho sektoru. Do znižovania korupcie sa rovnakou mierou musí zapájať aj súkromný sektor. Pod dohľadom majiteľov a uvedomelých členov dozorných orgánov s pomocou prepracovaných kontrolných mechanizmov. Aby spoločne odmietaním korupčných praktík hájili slušnosť a etiku podnikania. Aby sme nehľadali biele vrany ,ale prstom jasne ukazovali na čierne ovce.

Jozef Petráš

Jozef Petráš

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Prvé skúsenosti s protikorupčnými aktivitami, novinárčinou, prácou v médiách, definovaním a presadzovaním verejného záujmu som mal to šťastie získavať v porevolučných rokoch na výške. Som spoluautorom projektu Transparentné mesto, autorom ďalších protikorupčných projektov a aktivít. Pracoval som pre OSN, OBSE, UNDP, auditoval, prednášal, trénoval, školil a motivoval protikorupčných aktivistov, politikov a vlády po celom svete. Verím, že na Slovensku chceme tiež. Len naši politici to neberú zatiaľ dostatočne vážne. Zoznam autorových rubrík:  úsmevne :)Netransparentné prešľapykultúraOtvorená samosprávamédiábez komentárarozhovoryNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu