reklama

Koho by mal v prvom rade presviedčať minister Lajčák? Premiéra Fica

Ak chce minister Lajčák ako tak rozptýliť pochybnosti o zneužívaní financovania slovenského predsedníctva, mal by v prvom rade presvedčiť premiéra a Smer, aby odkryli financovanie straníckych akcií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bez toho bude aj naďalej akékoľvek vysvetľovanie len veľmi tažko uveriteľné. Formulky, že zákon porušený nebol a zverejnili sme všetko, sú klasicky už len vyhodenou dymovnicou, ktorá vytvorí ďalšie krytie a ešte viac zahmlí podozrenia o šafárení s verejným majetkom a financiami.

Čo kontrolné úrady určite nezistia

Minister Lajčák aj premiér Fico hovorili na tlačovej konferencii k tejto kauze o prísnom dodržiavaní zákona a zodpovednosti voči krajine. Preto vraj sám minister požiadal kontrolné úrady o vykonanie kontroly. Obaja však dobre vedia, že tie budú skúmať len to, čo sa dialo priamo na ministerstve. A tam predsa vládnu a rozhodujú oni. V súlade so zákonmi a predpismi, ktoré si tiež sami nastavili. Preto sa v nich teraz vedia tak dobre hýbať a vlastne dosiahnuť takmer hocičo, čo si zaumienia. Oveľa zaujímavejšie by však bolo vedieť aké sumy dostali umelci a dodávatelia služieb spojených s akciami slovenského predsedníctva. Minister Lajčák tvrdí, že ich nezverejnením chce týchto dodávateľov chrániť pred lynčovaním, ktoré by vraj nastalo. Operuje tým, že je ťažko odborne kvantifikovateľným spôsobom odhadnúť, či si v niektorej zo zmlúv niekto pýtal viac ako je jej predmet hodný. Dá sa súhlasiť s tým, že by sa našla skupina podľa ktorej by to bolo predražené a rovnako aj skupina, ktorá by zmluvné sumy mohla považovať za primerané či dokonca podhodnotené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Háčik je však úplne inde

Ak sa na verejnosť dostanú zmluvy dodávateľov umeleckých výkonov a s nimi spojených služieb, veľmi ľahko by sa mohlo stať, že by sa našli zmluvy, kedy za to isté pri inej príležitosti pýtali menej. A možno až výrazne menej. A na to by už nebolo treba žiaden odborný pohľad, aby bolo evidentné, že ministerstvo bolo ochotné platiť niektorým dodávateľom viac ako si zvyčajne pýtali inde. A tu sme už len krok od podozrenia, že by sa dokonca mohlo jednať o skupinu dodávateľov, ktorá svoje služby poskytuje, alebo poskytovala priamo strane Smer. Možno za výrazne nižšie ceny, ktoré si mohli kompenzovať možno práve cez zákazky platené zo štátnych peňazí. Vraj sa to tak niekedy robí. Aj keď zatiaľ sú to v tomto konkrétnom prípade len dohady. Rozptýliť by ich však veľmi jednoducho mohol práve minister Lajčák a Smer. Minister tým, že by bez okolkov poskytol zmluvy, čo zo zákona aj tak má urobiť. A strana Smer tým, že by zverejnila napríklad zmluvy a financovanie svojich mítingov. Najlepšie toho na ktorom bolo premietané video, ktoré sa tak nápadne podobalo videu z predstavovania loga.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ide o konflikt záujmov nielen Lajčáka, ale celého Smeru

Ak o rozdeľovaní zmlúv rozhoduje vysoký stranícky úradník, v tomto prípade minister Lajčák so svojim aparátom, a verejné zdroje sa dostanú do rúk čo i len jednému z dodávateľov, ktorý zhodou okolností poskytoval služby aj strane, ktorá na ministerskú stoličku posadila ministra Lajčáka, ide o konflikt záujmov. Prinajmenšom etický. Áno, sú komodity, kde slovenský trh nie je veľký. A preto sa môže stať, že na mítingu politickej strany “S” dodávajú služby tí istí dodávatelia ako štátnym inštitúciam pod kontrolou tej istej politickej strany “S”. To sa prakticky vylúčiť jednoducho nedá. Čo je však prakticky vylúčiť možné, je podozrenie, že si nejaká strana kofinancovala svoje vlastné náklady cez štátne zákazky. Úplne jednoducho. Zverejnením údajov a čísel v oboch prípadoch. A ich porovnaním. Či sa v oboch prípadoch platilo primerane. Túto možnosť stále minister Lajčák na stole má. A ak by presvedčil Smer, môže tak urobiť aj ten. To by však obom, ministrovi aj Smeru muselo ísť o to isté. Transparentnosť, otvorenosť, zodpovednosť voči krajine, efektívne a hospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi a inými podobnými pojmami, ktorými tak radi operujú na tlačovkách. Jednoducho o čistotu verejného priestoru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Minister Lajčák odmieta dodržiavať zákon

Na tlačovej konferenci z dnešného dňa minister Lajčák povedal, že zmluvy s účinkujúcimi nezverejní. Vraj by to voči nim nebolo férové. Na mieste je teda otázka, či tým dopredu neohlasuje, že jeho ministerstvo nebude postupovať v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podľa neho totiž na vyžiadanie tieto zmluvy ministerstvo sprístupniť musí. Nanajvýš je povinné v zmysle zákona ošetriť osobné údaje, teda ich vyčierniť. Ak nejaké obsahujú. V prípade ak ide o zmluvy s právnickými osobami, ich identifikačné údaje zákon za osobný údaj nepovažuje. A všetci by sa teraz dozvedeli, koľko a za čo naozaj ministerstvo platilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pán minister Lajčák, nebude to vôbec neférové. Infozákon v podobe, podľa ktorej verejná inštitúcia musí takéto údaje zverejniť platil už dávno pred tým, ako ministerstvo so svojimi dodávateľmi zmluvy podpisovalo a vyplácalo im honoráre. Mali o tom vedieť a predpokladať, že k takejto situácií, že niekto o ne požiadamôže dôjsť.

Zverejní Lajčák zápis z údajnej internej kontroly?

Minister Lajčák na tlačovej konferencii tvrdil, že podozrenia ktoré počas osobného stretnutia so Zuzanou Hlávkovou odzneli dal interne prešetriť. Bude zaujímavé sledovať ako bude ministerstvo reagovať, keď im príde žiadosť o sprístupnenie akýchkoľvek záznamov a zápisov, či už v písomnej alebo elektronickej forme k tomuto zatiaľ údajnému prešetreniu, ktoré nič nekalé neodhalilo. Minimálne aké bolo znenie zadania kontroly či preverenia, jeho dátum, a aký bol záver, či zápisnica z celkového procesu.

Ako si Smer nastavuje legislatívu

Alebo inými slovami aj smerácka hra na transparentnosť. Strana Smer už v minulosti neraz ukázala ako šikovne vie marketingovo na jednej strane použivať slovník, ktorým akože obhajuje transparentnosť a verejný záujem ako jednu zo svojich priorít. V praxi sa k tomu však zatiaľ smer skutkami nepriblížil. Môžeme spomenúť zmeny volebného zákona podľa ktorého sa musia používať pri kampaniach transparentné účty, ktoré však majú takmer nulovú výpovednú hodnotu. Samotná strana Smer toho bola prvým a najzreteľnejším príkladom. Stále platná verzia protischránkového zákona bola zase napísaná tak “účinne”, že sme sa z nej nedozvedeli, kto je za problémovým Váhostavom. A ak si dovolíme na základe týchto praktických skúseností predpokladať, že Smer jednoducho neschváli žiadne, čo i len male protikorupčné opatrenie bez toho, aby vo vlastných kruhoch už nemal pripravené zadné dvierka, ani najnovšie schválená verzia protischránkového zákona ministerky Žitňanskej (ktorá si však naozaj zaslúži pochvalu) bez ďalších potrebných opatrení na ostatných protikorupčných frontoch, nezabráni odtoku verejných zdrojov inde ako na účel za ktorým je verejný a nie nejaký stranícky či osobný prospech a záujem.

Odíde alebo sa stane Lajčák členom klubu nedotknuteľných

Minister Lajčák má po vypuknutí tejto kauzy dve možnosti. Buď si bude stáť za svojím kreditom, ktorý je skutočne vysoký a má ho hlavne v zahraničných kruhoch a nájde kľudne aj diplomatický dôvod na to, aby odstúpil z pozície ministra a odišiel z kruhu koalície, ktorá uniesla náš štát. Druhou možnosťou je samozrejme zotvrvanie, čo by mu však asi zabezpečilo miesto na nástenke súčasného politického výkvetu vedľa premíéra Fica, a jeho partie kamošov Kaliňáka, Počiatka, Bašternáka, Danka, Bugára, Hrnčiara a ďalších. A po takomto teplom miestečku na výslní Lajčák podľa všetkého netúži. A na rozdiel od iných má pravdepodobne ešte stále aj priestor v tejto veci na slobodné rozhodnutie. Uvidíme…

Jozef Petráš

Jozef Petráš

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Prvé skúsenosti s protikorupčnými aktivitami, novinárčinou, prácou v médiách, definovaním a presadzovaním verejného záujmu som mal to šťastie získavať v porevolučných rokoch na výške. Som spoluautorom projektu Transparentné mesto, autorom ďalších protikorupčných projektov a aktivít. Pracoval som pre OSN, OBSE, UNDP, auditoval, prednášal, trénoval, školil a motivoval protikorupčných aktivistov, politikov a vlády po celom svete. Verím, že na Slovensku chceme tiež. Len naši politici to neberú zatiaľ dostatočne vážne. Zoznam autorových rubrík:  úsmevne :)Netransparentné prešľapykultúraOtvorená samosprávamédiábez komentárarozhovoryNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu