reklama

Procházkov nedostatok integrity - ako si ho preložiť do slovenčiny

Médiami prebehla správa, že Procházku v Luxemburgu odmietli pre nedostatok integrity. Ako má tomu rozumieť bežný občan – volič?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Integrita nie je choroba. Nákazlivosť zatiaľ nikto nepreukázal (bohužiaľ). Nedá sa kúpiť (našťastie). Pestovať ju trvá roky. No zničiť ju možno v okamihu.

Integritu nehľadajú rôzne medzinárodné inštitúcie a ich poradné orgány len u kandidátov na konkrétne posty. Integrita je súčasťou posudzovacích procesov aj pri hodnotení projektov a iniciatív. Tieto procesy nám môžu pomôcť pri hľadaní odpovedí na otázku, čo je to zač - tá integrita.

Integrita kniž. stav, do ktorého nemožno zasiahnuť, ktorý nemožno porušiť, zmeniť

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Integrita osobnosti

Pri osobách sa za integritou skrýva pohľad na daného kandidáta v čase. Poradný orgán skúma či sa dá sledovať stopa, ktorá by slúžila ako dôkaz toho, že jeho odborné a osobnostné vlastnosti obstáli v kontakte s realitou. Najmä s tou negatívnejšou, ktorá preukázala, že si vie stáť za svojimi postojomi ako odborník, a aj ako človek. Odborne, ale aj hodnotovo.

Integrita projektov a iniciatív

Projekty a iniciatívy nebývajú hodnotené len počas schvaľovacieho procesu pri prideľovaní finančnej podpory. Integrita sa u nich hľadá aj pri posudzovaní v rôznych súťažiach, pri výbere medzi ocenené projekty a inicitívy. Integrita v týchto prípadoch znamená, či sa ciele darí napĺňať v praxi. Opäť sa hľadajú dôkazy, že v minulosti projekt skutočne a neoblomne napĺňal svoj zmysel a ciele. S akými prekážkami sa pritom musel vysporiadať. A či a ako to dokázal ustáť. Nemenej dôležité je z pohľadu integrity aj posúdenie, či si projekt dokáže plniť svoje ciele aj v budúcnosti a je nastavený a pripravený obstáť počas celého obdobia, na ktorý je plánované jeho aktívne a účinné využívanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Procházkov nedostatok integrity

V prípade kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ môžeme integritu hľadať veľmi podobne tiež v dvoch oblastiach.

Tou prvou je odborná. Tu však obsah stanoviska nesporne vyznieva v prospech Radoslava Procházku, keď sa v ňom rozsiahlo uvádzajú: “nesporné kvality Procházku, ako sú právna prax, odbornosť, či jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti”. Poradný výbor EÚ očividne nevidel problém v jeho odborných schopnostiach a skúsenostiach.

Druhou oblasťou je osobná spôsobilosť. Ak sa v stanovisku hovorí o obavách, v praxi to znamená, že sa museli vyskytnúť konkrétne, zadokumentované a najpravdepodobnejšie opakované prípady, v ktorých sa kandidát nezachoval tak, ako sa to od budúceho sudcu očakáva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diplomatické naznačenie, že kameň úrazu bol práve vo financovaní Procházkových politických aktivít hovorí za všetko. Ak k tomu z oficiálneho stanoviska ešte pridáme: “obavy o integrite kandidáta neboli rozptýlené”, je ako sa hovorí „vymaľované“.

Synonymom integrity je aj nedotknuteľnosť. V tomto prípade jej prináleží aj synonymum dôveryhodnosť a neoblomnosť. A o tej sa v prípade Procházku nepodarilo poradný výbor presvedčiť. Respektíve rozptýliť podložené podozrenia, že pokušeniu odolal a ostal voči tieňovému, zákulisnému financovaniu politických aktivít nedotknuteľný. Nehovoriac už o očakávaniach, že či už ako politik alebo ako právnik mal povedať takýmto nekalým praktikám jasné Nie, ale ich aj proaktívne nahlásiť. A nie byť podľa všetkého jedným z ich iniciátorov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Morálne neobstál

Stanovisko poradného výboru tak môžeme otvorene interpretovať ako externé a nezávislé posúdenie, podľa ktorého na ceste k vysnívanému postu tzv. gazdu pravice Procházka morálne neobstál. A stálo ho to nielen miesto na slovenskej politickej scéne, ale aj prestížny post v medzinárodnom meradle.

Jozef Petráš

Jozef Petráš

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Prvé skúsenosti s protikorupčnými aktivitami, novinárčinou, prácou v médiách, definovaním a presadzovaním verejného záujmu som mal to šťastie získavať v porevolučných rokoch na výške. Som spoluautorom projektu Transparentné mesto, autorom ďalších protikorupčných projektov a aktivít. Pracoval som pre OSN, OBSE, UNDP, auditoval, prednášal, trénoval, školil a motivoval protikorupčných aktivistov, politikov a vlády po celom svete. Verím, že na Slovensku chceme tiež. Len naši politici to neberú zatiaľ dostatočne vážne. Zoznam autorových rubrík:  úsmevne :)Netransparentné prešľapykultúraOtvorená samosprávamédiábez komentárarozhovoryNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu