Seriál: Otvorená samospráva 003

Autor: Jozef Petráš | 26.1.2015 o 11:47 | (upravené 26.1.2015 o 11:54) Karma článku: 2,08 | Prečítané:  299x

Mestské a obecné zastupiteľstvá na plné obrátky rozbiehajú svoju činnosť. Poslanci, starostovia a primátori majú o robotu postarané. A voliči, teda občania? Tí by si mohli dať, ako sa hovorí, “pohov”. Ale naozaj?

Aj keď to býva skôr výnimkou, sú medzi nami aktivisti, ktorých dianie zaujíma aj medzi voľbami. Snažia sa hájiť záujmy svojich komunít, športových a záujmových klubov, susedských spoločenstiev, alebo jednoducho len zdravé fungovanie života v meste. V kampaniach nám kandidáti takéto možnosti sľubovali. Ako teda začať?

Prvým krokom by mali byť zmeny rokovacích poriadkov zastupiteľstiev. Cieľ: aby na požiadanie mohol občan vystúpiť počas hociktorého bodu rokovania. Každý tak dostane priestor povedať svoj názor v tom najvhodnejšom okamihu – ešte pred samotným hlasovaním poslancov. Prakticky tak môže využiť silu argumentov, faktov a otázok a zasiahnuť do výsledku hlasovania. Nevyhnutne to však predpokladá, že je každému dostupná nielen informácia o čase a mieste rokovania zastupiteľstva, ale aj o jeho obsahu. V ideálnom prípade ako príklad poslúžia mestá a obce, ktoré okrem pozvánky zverejňujú v dostatočnom predstihu všetky tie dokumenty, ktoré sa budú prerokovávať. Vrátane plného znenia kompletných návrhov, o ktorých sa bude hlasovať. Nečakajte teda na chvíľu, keď sa dozviete, že poslanci idú hlasovať o zmene, ktorá ovplyvní život vo vašom najbližšom okolí a vy nebudete mať inú možnosť, len sa prizerať a dať si “pohov”. Tlačte na to, aby tí ktorých ste volili, do systému zahrnuli možnosť, aby si ústa mohol “otvoriť” každý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.


Už ste čítali?