reklama

Poskladajú sa Martinčania na kampaň svojho primátora a jeho strany?

Premiér Fico zvolal tlačovú konferenciu. Dokonca nie jednu. Mal odkaz pre primátora Hrnčiara. A aký odkaz od neho dostali obyčajní občania? A aký obyvatelia mesta Martin? Len ďalšiu konšpiračnú teóriu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Konšpiračnú teóriu podľa ktorej nemožno vylúčiť, že z niekoľkomiliónovej zmenky, ktorú má zaplatiť mesto Martin právnikovi Kubíkovi, prípadne z exekúcie vodárenskej spoločnosti, bude profitovať strana Sieť a jej podpredseda a martinský primátor Hrnčiar. Konšpiráciu, podľa ktorej by si strana Sieť mohla preliať do svojho mešca niekoľko miliónov zo zmenky a jej podpredseda a primátor v jednej osobe by si zároveň minimálne posilnil svoj kredit nebojácneho zástancu a obhájcu verejných financií.

Slovensko je pomerne malá krajina, kde naozaj takmer každý niekoho pozná a nie je tak problém podľa momentálnej potreby vyskladať prepojenie medzi politikmi, stranami, inštitúciami, firmami, podnikateľmi… A dokonca ak to prepálite podobne ako sa to pravdepodobne z pohľadu premiéra podarilo Hrnčiarovi a naštvete najvyšších, stane sa to, že tlačovú konferenciu, na ktorej sú vykreslené takéto prepojenia, zvolá samotný premiér. Vlastne, viete si vôbec predstaviť, že by ste ako občan naštvali premiéra tak, že si dá tú robotu a zvolá kvôli vám tlačovku a v podstate v priamom prenose na štýl mafiánskych popráv sa vás pokúsi mediálne popraviť? Aby ostatní vedeli, že takto si to nemôžete vy ani nikto iný dovoliť. Huckať starostov a obyvateľov obcí proti vláde. Za normálnych okolností, by totiž premiér nejakej krajiny nepredstupoval pred novinárov sám osobne. Použil by sa bežnejší spôsob a ako sa hovorí, onú odprezentovanú informáciu by našiel nejaký novinár na stole. A bolo by to von.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale späť k situácií, v ktorej sa teraz nielen martinčania, ale aj Slováci pravdepodobne nemajú šancu zorientovať a dospieť k uspokojivo presvedčivému záveru. Hrá tu naozaj, ako tvrdí premiér, Sieť a jej predstavitelia hry? Nie je to nakoniec len hra s vedomím obyčajných ľudí? Dovolím si tvrdiť, že riešenie je pomerne jednoduché. Je ním transparentnosť.

Transparentnosť sa totiž dá použiť a vie byť užitočná viacerými spôsobmi. V prvom rade má zabezpečiť, aby verejné financie a majetok boli využívané hospodárne a efektívne. Jednoducho bez rozkrádania a podvádzania. Takto transparentnosť chápe väčšina Slovákov. Hlavne vďaka kauzám a rozkrádačkám, ktorých máme za krátku históriu existencie demokratického Slovenska viac ako dosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhým významným prínosom transparentnosti je zavedenie otvorenosti do rozhodovacích procesov verejnej správy. To má zabezpečiť, aby občania mali prehľad o tom kto a ako rozhoduje, kedy sa vôbec rozhoduje a dostali tak reálnu príležitosť zasahovať do týchto rozhodovacích procesov. Aby sa v prípade záujmu mohli z pozície dobre informovaného pozorovateľa dostať aj do pozície aktívneho účastníka rozhodovacích procesov a reálne tak mohli spoluvládnuť a ovlyvňovať život vo svojej obci, župe, krajine. V samosprávach cez účasť na zasadnutiach komisií a zastupiteľstiev až po celoštátnu úroveň cez pripomienkovanie legislatívnych procesov na ministerstvách a v parlamente. Samozrejmosťou by mali byť aj nástroje, ktoré zapoja na všetkých úrovniach občana priamo do rozhodovania. Od obyčajných referend, hlasovaní, či participatívneho rozpočtovania. Táto drúhá oblasť transparentnosti je u nás bohužiaľ zatiaľ v plienkach a o benefitoch pre občiansku spoločnosť existuje len veľmi malé povedomie. Ako som už spomínal, je to dôsledok toho, že je zatiaľ masívne tienená a skrytá v úzadí transparentnosti snažiacej sa vysporiadať s podvádzaním a rozkrádaním verejných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A dostávam sa k tretej skupine prínosov, ktoré vie občianskej spoločnosti priniesť transparentnosť. Transparentnosť bežného života, fungovania politikov a politických strán. V prevažnej miere orientovaná na otvorenosť ich financovania a chodu. Aby bolo jasné kto a ako ich živí a financuje. Aby bolo jasné aké rozhodnutia, na základe akých jasných pravidiel/hodnôt a v prospech koho/čoho robia. Toto vie poslúžiť nielen občanom, či médiám na urobenie si obrazu o politikovi, či strane. Ak sa na to pozrieme z druhej strany, tak takáto transparentnosť môže dokonca chrániť samotných politikov a politické strany. Chrániť ich dobré meno, povesť a česť. Chrániť ich pred podobnými útokmi aké predviedol náš premiér. Ak si totiž politik nežije nad pomery a financovanie jeho strany je jasné, ťažko mu bude niekto dávať nálepku špekulanta, podvodníka, manipulátora, nebodaj zlodeja a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak tu teda vzniká konšpiračné podozrenie, že by z martinskej zmenky, či exekúcie turčianskej vodárne mohli profitovať konkrétni ľudia či politické strany, pre konšpiračne upodozrievaných existuje veľmi jednoduché a transparentné riešenie. V prípade politický aktívnych osôb je asi najjednoduchšou a najčistejšou cestou ukázať na svoje majetkové priznanie, z ktorého je jasné, že si úžívajú benefity primerané svojím príjmom. Po slovensky, že ceny domov alebo bytov kde bývajú, autá na ktorých sa vozia, či nehnuteľnosti, ktoré nakupujú zodovedajú príjmom, ktoré legálne z výkonu svojich funkcií, povolaní, či iných legálnych príjmových a zdanených aktivít mohli získať. Politické subjekty by zas mali transparentne otvoriť svoje financovanie a ukázať, že financie, ktorými strana disponuje majú jasný pôvod. Transparentne vylúčiť možnosť, že či už ako osoby alebo strany nedisponujú tieňovými rozpočtami, ktoré im síce môžu v súkromí spríjemniť život, pomôcť im v politickej súťaži nákupom väčších, krajších a účinejších kampaní, ale častokrát sú spojené so záväzkami, ktoré zadarmo nie sú. Záväzky, ktoré ovplyvnia ich politické rozhodnutia, ovplyvnia ich nakladanie s verejným majetkom a financiami a v konečnom dôsledku sa na tieto záväzky poskladajú a vyrovnajú ich za nich daňový poplatníci.

Čo dodať na záver? Väčšina riešení je už vymyslená a existuje. Pre majetkové priznania je to napríklad projekt www.politikaopen.sk , kde môžeme nájsť majetkové priznania mnohých politicky aktívnych osôb a urobiť si vlastný názor. Pre financovanie predvolebných kampaní je jednou z prvých lastovičiek projekt www.volbyopen.sk kde bolo pár kandidátov v ostatných komunálnych voľbách ochotných zverejniť pôvod financovania vlastných kampaní. Ohľadom volebných programov, sľubov a hodnotovej orientácie volených predstaviteľov je zaujímavý projekt www.spravnikandidati.sk Pre politické strany je naozaj veľmi jednoduchým riešením používanie transparentného účtu prepojené so zverejňovaním príslušných faktúr či zmlúv. Ak teda máte záujem o dodatočné informácie o politikoch, politických stranách, na základe ktorých by ste sami mohli dospieť k záveru, či napríklad premiér sám len nehrá konšpiračnú hru a nešíri konšpiračné teórie, nech sa páči. Otvorme aj u nás na Slovensku nové dvere transparentnosti do oblasti, ktorá sa bude používať na ochranu slušných a poctivých politikov. Aby bolo otvorene jasné, že si žijú život či už v súkromí, alebo v politických stranách ktoré vedú, slušne a primerane. Aby aj transparentnosť zažila novú éru, v ktorej bude chrániť slušných a poctivých politikov pred nezmyselnými obvineniami a podrazmi. Kde transparentnosť bude brániť zdiskreditvaným politikom diskreditovať iných.

Jozef Petráš

Jozef Petráš

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Prvé skúsenosti s protikorupčnými aktivitami, novinárčinou, prácou v médiách, definovaním a presadzovaním verejného záujmu som mal to šťastie získavať v porevolučných rokoch na výške. Som spoluautorom projektu Transparentné mesto, autorom ďalších protikorupčných projektov a aktivít. Pracoval som pre OSN, OBSE, UNDP, auditoval, prednášal, trénoval, školil a motivoval protikorupčných aktivistov, politikov a vlády po celom svete. Verím, že na Slovensku chceme tiež. Len naši politici to neberú zatiaľ dostatočne vážne. Zoznam autorových rubrík:  úsmevne :)Netransparentné prešľapykultúraOtvorená samosprávamédiábez komentárarozhovoryNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu