reklama

Rozhodovala o brexite netransparentnosť?

Brexit nemal s transparentnosťou veľa spoločného. Naopak. Je ukážkovým, ba priam až učebnicovým prípadom netransparentného procesu rozhodovania o verejnom, alebo ak chceme spoločnom záujme. Nejde tu pritom o odovzdávanie hlasov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

To prebehlo demokraticky a bolo by prehnané podozrievať britské kráľovstvo z akejkoľvek formy volebného podvádzania. Spomínaná netransparetnosť sa týka predmetu referenda. Presnejšie informácií o tom, aké dôsledky prinesie každá z dvoch referendových alternatív. Vystúpiť, alebo nevystúpiť.

Briti sa cítia oklamaní

Ak by to čo sa dialo pred brexitom prebehlo transparentne, nemohlo by sa stať, že v podstate už deň po Brexite hovoríme o obrovskom počte tých, ktorí sa buď čudujú alebo neveriacky chytajú za hlavu. Nestačia sa diviť, keď sa až teraz dozvedajú o tom, čo má po odhlasovaní brexitu v skutočnosti nasledovať. Keď sa dozvedajú, že hlavné argumenty tábora propagujúcom vystúpenie z EU boli nielenže skreslené, ale rovno vymyslené. A politici si svoje predreferendové výroky nedokážu vôbec obhájiť. Dokonca sa otvorene priznávajú k tomu, že sa jednalo o chybu keď sľubovali zastavenie migrácie alebo viac peňazí do zdravotníctva a štátneho rozpočtu. Skupina tých, ktorí sa cítia oklamaní teraz prudko rastie každým dňom. Mnohí chcú vo svetle odhalených informácií hlasovať znova. A netaja, že po tom čo sa o dôležitých súvislostiach dozvedeli až teraz, by už zahlasovali ináč.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Transparentnosť by odstránila nevedomosť

Ak by to čo sa dialo pred brexitom prebehlo transparentne, možno by sme po ňom mohli mať davy sklamaných z výsledku. To by bolo v poriadku. Nie však narastajúce davy prekvapených z dôsledkov. Transprentné rozhodovacie procesy by mali byť charakteristické tým, že majú nielen jasné pravidlá, ale sú predvídateľné. To znamená, že každý kto sa rozhodovania zúčastní má dostatočný prístup k jasným a jednoducho pochopiteľným informáciám o tom, aké možnosti môžu po rozhodnutí nastať. Má dobrú predstavu o tom čo bude. V tomto prípade o tom, čo čaká Britániu ak ostane. A čo ju čaká ak vystúpi. Ak by predreferendové aktivity oboch táborov boli transparentné, s konkrétnymi dôsledkami referendového rozhodnutia o brexite by bola väčšina ostrovanov zmierená. Nebolo by to pre nich neočakávaným prekvapením a viacmenej by vedeli, čo ich krajinu teraz čaká.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Karta sa obrátila

Až veľmi to pripomína veľmi známu situáciu, keď si pri pohľade na politikov kladieme otázku. A čo si asi mysleli keď tak hlasovali? Že čo bude nasledovať? Tentokrát sa však karta obrátila. Rozhodovali občania. A ukazuje sa, že občan, ten tvor, ktorý chce, aby jeho politici rozhodovali na základe transparentných a overených informácií nedopadol o nič lepšie. Minimálne čo sa týka dôsledkov ak hlasovanie dopadne v prospech brexitu. Čoraz okatejšie sa javí, že mnohí nevedeli vlastne o čom hlasujú. A to vôbec nie je transparentné.

Posilní brexit transparentnosť na Slovensku?

Paradoxne. Po brexite nám na Slovensku teraz hrozí, že to celé môže čiastočne posilniť transparentnosť nášho verejného priestoru. Víkendové diskusie slovenských politikov v médiách naznačili, že predstavitelia koalície a opozíce sú ochotní sa spojiť. Chcú v spoločnosti rozprúdiť debatu o tom, aké su pozitíva a aké sú negatíva nášho členstva v EU. Chcú poukázať na to, ako a či sme reálne schopní tie pozitíva využívať a obrusovať negatíva. Ich spoločným cieľom má byť informovanosť spoločnosti ak by k vypísaniu exitového referenda došlo aj u nás. Jednoducho chcú, aby naši občania boli na rozdiel od mnohých angličanov dobre, vyvážene a objektívne informovaní. Aby sa nestalo, to čo v Anglicku. Kde sa ukazuje, že toto referendum bolo v podstate len o jednej možnosti. O možnosti A. Tou bolo zotrvanie v EU. Oba tábory boli vtesnané do pozície za alebo proti. Len málokto uvažoval aj o možnosti B. Tou mala byť jasne zadefinovaná pozícia a budúcnosť Británie ako nečlena EU. Vtedy by to bolo trasnparentné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prípade Slovenska by spojenie politikov za takýmto cieľom mohlo znamenať svieži závan zmeny politickej kultúry. Aj u nás sa priveľakrát nehlasuje za niektorú z možností, ale len o tom, či ste za alebo proti. A aj to je už väčšinou dopredu determinované politickou príslušnosťou.

Jozef Petráš

Jozef Petráš

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Prvé skúsenosti s protikorupčnými aktivitami, novinárčinou, prácou v médiách, definovaním a presadzovaním verejného záujmu som mal to šťastie získavať v porevolučných rokoch na výške. Som spoluautorom projektu Transparentné mesto, autorom ďalších protikorupčných projektov a aktivít. Pracoval som pre OSN, OBSE, UNDP, auditoval, prednášal, trénoval, školil a motivoval protikorupčných aktivistov, politikov a vlády po celom svete. Verím, že na Slovensku chceme tiež. Len naši politici to neberú zatiaľ dostatočne vážne. Zoznam autorových rubrík:  úsmevne :)Netransparentné prešľapykultúraOtvorená samosprávamédiábez komentárarozhovoryNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu