Netransparentné finty transparentného mesta

Autor: Jozef Petráš | 12.7.2016 o 11:35 | (upravené 12.7.2016 o 11:42) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  861x

Mesto Martin, držiteľ ocenenia OSN za transparentnosť, si našlo hneď niekoľko šikovných spôsobov ako ju zjemniť až do podoby, kedy sa stráca nielen jej duch, ale aj význam. Jedným z príkladov je výklad a aplikácia infozákona.

Začiatkom roka v období predvolebnej kampane popri iných početných kauzách zanikla aj jedna, o ktorej písal portál Aktuality.sk Podľa zverejnených informácií sa mal Hrnčiar pokúšať zatajovať svoj podiel v spoločnosti, ktorá kúpila od mesta, ktorého je primátorom, pozemky za neobvykle nízku cenu. Na konci tohto článku primátor mesta Martin tvrdí, že ostatné detaily o jeho podieloch v spoločnosti budú zverejnené v účtovnej uzávierke za rok 2015. Inými slovami, novinárom odmietol poskytnúť ďalšie informácie sám (vedomosť o tom pravdepodobne musel mať) a najskôr sa spoľahol na to, že neskôr po voľbách už téma vyšumí do stratena.

 

Pri zhromažďovaní faktov o netransparentných prešľapoch transparentného mesta som si na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám pýtal aj oznámenie o majetkových pomeroch primátora Hrnčiara za ostatné roky, kedy je vo funkcii. Mal som záujem zistiť k akým podielom a v akých spoločnostiach sa vo svojom oznámení vlastne prihlásil. Očakával som, že primátor najtransparentnejšieho mesta na Slovensku (podľa hodnotenia Transparency International Slovensko za rok 2014) a mesta s ocenením OSN za transparentnosť, bez okolkov a otvorene prizná svoje funkcie, podiely a činnosti. Naivne.

 

Prvý zdvihnutý prst

Prvým znakom, že s tou transparentnosťou sa to asi nemyslí až tak vážne je fakt, že na webovej stránke mesta Martin takéto oznámenia o majetkových pomeroch volených predstaviteľov mesta nie sú zverejňované každoročne automaticky. Okrem toho, že takýto postup odporúča Transparency, dokazovalo by to skutočnú snahu nič neskrývať. Všetci, ktorí sa teda chcú dozvedieť o majetkových pomeroch viac, sú odkázaní na podanie žiadosti o ich sprístupnenie cez infozákon. Tu sa však dostávame k svojskému výkladu a prístupy aplikácie zákona do praxe mestským úradom v Martine.

 

Nečitateľne

Mesto Martin mi poskytlo informácie v zákonom stanovenej lehote. Niektoré v podobe internetových liniek, iné v podobe zoskenovaných dokumentov. Scan podania za rok 2015 bol v niektorých častiach takmer nečitateľný, preto som požiadal o jeho opätovné zaslanie v lepšej kvalite. Dokument som teda dostal ešte raz, jeho kvalita sa výraznejšie nezlepšila a v niektorých častiach je skutočne ťažké dedukovať, čo obsahuje.

 

Svojrázne

Svojrázny výklad toho istého infozákona pracovníkmi mestského úradu pod vedením jeho prednostky Kataríny Katinovej sa ukazuje ak porovnáme rozsah sprístupnených informácií o majetkových pomeroch tej istej osoby napríklad na stránke NRSR a mestom Martin.

Takto sa zverejňujú majetkové pomery na stránke NRSR. S katastrálnym územím, s číslami parciel, LV, podielomTakto sa zverejňujú majetkové pomery na stránke NRSR. S katastrálnym územím, s číslami parciel, LV, podielom (jp)

 

Pokiaľ na stránke NRSR je v oznámení verejného funkcionára pomerne dobre vyplnená časť o nehnuteľnom majetku obsahujúca informácie ako typ nehnuteľnosti, kataster, číslo parcely, číslo listu vlastníctva, či podiel, v zoskenovanom dokumente z mestského úradu takéto podrobnejšie údaje chýbajú.

Odpoveď na otázku, prečo možno bude poznať prednostka úradu Katarína Katinová, ktorá sa v miestnych médiách zjavila v záhadne financovaných článkoch, ktoré vychvaľujú členov poslaneckého klubu strany Sieť.

 

 

Finta s bielením

Príslušná legislatíva v častiach, kde sa pojednáva o ošetrení osobných údajov v zverejňovaných informáciach nešpecifikuje spôsob, akým má k prekrytiu nesprístupnených údajov dochádzať. Najznámejší je asi spôsob vyčierňovania takýchto údajov. Martinský mestský úrad našiel svojrázny spôsob, kedy takéto údaje vybieľuje. A to dokonca takým spôsobom, že nie je rozpoznateľné, v ktorých častiach a či vôbec k takémuto vybieleniu došlo.

 

Ak teda chcete zistiť, či verejný činiteľ niečo skutočne zatajil, alebo to uviedol, ale úradník to vybielil, máte smolu. Požiadal som teda mesto Martin, aby mi dokument sprístupnilo opätovne a ošetrenie osobných údajov vykonalo tak, aby bolo viditeľné a zrejmé, kde k takémuto zásahu došlo. Nepochodil som. Dostal som dokument s rovnako neidentifikovateľnými vybielenými údajmi. Zamestnankyňa právneho oddelenia mesta mi odpísala úradnícky: “Čo sa týka rozsahu sprístupnenia informácií, tieto boli sprístupnené v rozsahu stanovenom zákonom a teda došlo k anonymizovaniu tých informácií, ktorých anonymizácia vyplýva z právnych predpisov.” Môžem si teda pískať. Informácie anonymizovali znova vybielením. V tak zle zoskenovanom dokumente, ako mi poslalo mesto, môžete naozaj len hľadať, skúmať a hádať. A o skutočne otvorenom zverejňovaní veľmi dôležitých informácií pre dôveryhodnosť jedného verejného funkcionára asi len naivne snívať. V každom prípade aj toto je vizitka dnešného vedenia mesta Martin. Bohužaľ, nie chvályhodná a ani nie jediná.

 

Martin ako anti-transparentná inšpirácia

Vo viacerých politikách nám mesto Martin ukazuje, kde má protransparentná legislatíva slabé miesta. Okrem takých politík ako je prijímanie zamestnancov je to aj oblasť politík zverejňovania informácií či etického kódexu. V súčasnosti pani ministerka Žitňanská pripravuje zmeny v infozákone. Určite by sa so svojím tímom na ministestve mohla bližšie pozrieť na viaceré praktiky z praxe mesta Martin. Verím, že jednou z inšpirácií, ktorú nájde je upresniť v infozákone spôsob anonymizovania informácií spôsobom, z ktorého bude jasné, že k anonymizácii došlo na konkrétnom mieste a v konkrétnom rozsahu zverejňovaného dokumentu. Aby si verejné inštitúcie s podobne hravým prístupom k transparentnosti ako majú na Mestskom úrade v Martine hľadali zábavku inde a nekládli transparentnosti v ďalších krokoch vpred polená od nohy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?