Ako sa hlavný kontrolór transparentného Martina dostáva do konfliktu záujmov

Autor: Jozef Petráš | 19.12.2016 o 15:20 | Karma článku: 5,42 | Prečítané:  1481x

Ako má hlavný kontrolór dohliadať na šafárenie mesta keď pravdepodobne sám šafári s mestským majetkom? Je vôbec možné, aby sa vedenie mesta schovávajúc sa za transparentnosť a rôzne certifikáty, dopustilo takéto zlyhania?

Spoločná rozlučková “párty”

Je pondelok 19. decembra 2016 poobede. Pred chvíľou sa skončilo posledné tohtoročné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Martine. Pre Jána Zuberca, ako poslanca, bolo posledným, v januári totiž nastupuje na novú funkciu hlavného kontrolóra, do ktorej ho pred mesiacom zastupiteľstvo tajne zvolilo. Od januára bude z neho hlavný kontrolór. Preto sa funkcie poslanca musí vzdať.

Dnes (ešte ako poslanec) sa rozhodol, že tesne pred záverom zastupiteľstva, počas priameho prenosu, pozve verejne svojich kolegov poslancov, zástupcov mestských spoločností a vybraných zamestnancov úradu na rozlučkovú „párty“.

V okamihoch, keď naskakujú písmenka tohto blogu, pán budúci hlavný kontrolór popíja a hostí sa s poslancami, riaditeľmi a štatutárnymi zástupcami mestských spoločností, s vedením mesta a so zamestnancami mesta, ktorí sú väčšinou vo vedúcich funkciách (mimochodom im najpravdepodobnejšie stále beží pracovná doba). Všetkým týmto má od januára dohliadať na prsty a kontrolovať, či hospodária s verejným majetkom efektívne, hospodárne a v prvom rade prihliadajú na verejný záujem.

 

Priestory mesta zadarmo, bez zmluvy a bez bločku

Na rozlučkovú „párty“ pozval hlavný kontrolór svojich hostí do miestnosti č.103. Je to malá zasadačka na prvom poschodí s pomerne slušnou kapacitou. Navyše má vlastnú kuchynku, ktorá by mala slúžiť pri oficiálnych príležitostiach na prípravu a podávanie občerstvenia. Ak by ste si chceli prenajať na tento účel podobný priestor v reštaurácii, určite by to nebolo zadarmo.

Mestský úrad v Martine má o efektívnom a hospodárnom spravovaní verejného majetku asi úplne inú predstavu. Dnes to už aj bežný občan môže vďaka zverejňovaniu zmlúv kontrolovať a tvoriť si tak vlastný názor. Je bežné a podľa zákona dokonca žiadúce, aby v prípade prenájmu alebo výpožičky majetku mesta o tom existovala zmluva. Nielen v prípadoch, ak sa za to platí, ale dokonca aj v prípadoch, keď ide o bezodplatný prenájom, výpožičku či podobne. Skúste si teda do databázy zadať napríklad priezvisko Zuberec. Alebo iné kritériá, ktoré by mohli súvisieť s užívaním priestorov malej zasadačky na druhom poschodí, číslo dverí 103. Nič čo by súviselo s prenájmom priestorov, do ktorých dnes pozýval na rozlučkovú “párty” budúci hlavný kontrolór nenájdete. Aspoň mne sa to aj napriek opakovaným pokusom a zadávaniu rôznych iných kritérií nepodarilo.

 

Kto teraz uverí v nezávislosť a dôveryhodnosť hlavného kontrolóra

Hovorí sa tomu konflikt záujmov. Môže byť definovaný na základe vzťahov a prepojení s tzv. blízkymi osobami. No môže vznikať aj prijímaním darov alebo iných výhod. Je poskytnutie verejných priestorov, ktoré spravuje mestský úrad darom, alebo inou výhodou? Vytvorte si na to vlastný názor.

Na jazyk však potom prichádzajú ďalšie úplne oprávnené otázky. Akú nezávislosť alebo ešte lepšie prísnosť, no najmä objektívnosť, môžeme očakávať od hlavného kontrolóra, ktorý si tých, ktorým má pozerať na prsty, pozýva verejne na rozlúčkovú „párty“? Bude naozaj kontrolovať mestský úrad ako má, ak od neho pravdepodobne získal v minulosti výhody?

 

Hlavný kontrolór prešiel len o jeden hlas

Aj to za zvláštnych okolností. Keďže pred bodom, počas ktorého sa malo hlasovať, sa rokovanie zastupiteľtva prerušilo na 10 minút. Prečo? Vraj aby sa poslanecké kluby dohodli. Aj napriek tomu, že o voľbe a kandidátoch sa vedelo niekoľko týždňov dopredu, predsa len bolo potrebných tých 10 minút . Ak by išlo o mimoriadny bod, bolo by to pochopiteľné. Čo sa potom počas tých minút dohadovalo alebo ako sa to často hovorí aj politicky obchodovalo?

Samotnú voľbu sprevádzala netransparentnosť. Mesto aj napriek vnútorným smerniciam vôbec nezverejnilo dopredu (na webe) materiály k bodu tajnej voľby kontrolóra. Ostala teda ešte utajenejšia ako sa k tomu oficiálne mesto samé zaviazalo. Občania nielenže nenašli profesné životopisy alebo vízie kandidátov na kontrolóra. Utajené zostali dokonca aj ich mená, či počet. Problémy s tým mali aj niektorí poslanci, ktorí tieto informácie taktiež neobdržali v predstihu, ale len ráno v deň tajnej voľby. Prekážalo im, že nemali dostatok času na preštudovanie materiálov o kandidátoch.

 

Je to pritiahnuté za vlasy?

Možno si poviete, že či nie je pritiahnuté za vlasy ak tu niekto rieši miestnosť, v ktorej si poslanec mesta a budúci hlavný kontrolór organizuje rozlúčkovú „párty“ a nie je k tomu zverejnený žiaden príslušný doklad. Je to však dôležitý detail, ktorý prezrádza viac o zmýšľaní a charaktere zainteresovaných. Je to dôležitý detail, ktorý môže byť len povestnou špičkou ľadovca a pod hladinou sa toho skrýva omnoho viac. V každom prípade to svedčí o tom, že vzťak budúceho hlavného kontrolóra a vedenia mesta Martin a mestského úradu ku konfliktu záujmov je minimálne naštrbený. Keď si uvedomíme, že jedni pritom nakladajú s verejným majetkom, ďalší hlasujú o tom, čo je vo verejnom záujme a tretí to má kontrolovať…

 

A mimochodom. Ak hľadáte v Martine priestor na nejakú „párty“ a potrebujete k tomu miestnosť s kuchynkou, skúste sa najskôr obrátiť na mestský úrad. Ak aj vám poskytnú malú zasadačku na druhom poschodí, č.d. 103 zadarmo, ušetríte. A budete aj štýlový. Viete, v zasadačke transparentného mesta neoslavuje len tak hocikto.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?