Procházkov nedostatok integrity - ako si ho preložiť do slovenčiny

Autor: Jozef Petráš | 3.1.2017 o 16:51 | Karma článku: 7,21 | Prečítané:  2010x

Médiami prebehla správa, že Procházku v Luxemburgu odmietli pre nedostatok integrity. Ako má tomu rozumieť bežný občan – volič?

Integrita nie je choroba. Nákazlivosť zatiaľ nikto nepreukázal (bohužiaľ). Nedá sa kúpiť (našťastie). Pestovať ju trvá roky. No zničiť ju možno v okamihu.

Integritu nehľadajú rôzne medzinárodné inštitúcie a ich poradné orgány len u kandidátov na konkrétne posty. Integrita je súčasťou posudzovacích procesov aj pri hodnotení projektov a iniciatív. Tieto procesy nám môžu pomôcť pri hľadaní odpovedí na otázku, čo je to zač - tá integrita.

 

Integrita kniž. stav, do ktorého nemožno zasiahnuť, ktorý nemožno porušiť, zmeniť

 

Integrita osobnosti

Pri osobách sa za integritou skrýva pohľad na daného kandidáta v čase. Poradný orgán skúma či sa dá sledovať stopa, ktorá by slúžila ako dôkaz toho, že jeho odborné a osobnostné vlastnosti obstáli v kontakte s realitou. Najmä s tou negatívnejšou, ktorá preukázala, že si vie stáť za svojimi postojomi ako odborník, a aj ako človek.  Odborne, ale aj hodnotovo.

Integrita projektov a iniciatív

Projekty a iniciatívy nebývajú hodnotené len počas schvaľovacieho procesu pri prideľovaní finančnej podpory. Integrita sa u nich hľadá aj pri posudzovaní v rôznych súťažiach, pri výbere medzi ocenené projekty a inicitívy. Integrita v týchto prípadoch znamená, či sa ciele darí napĺňať v praxi. Opäť sa hľadajú dôkazy, že v minulosti projekt skutočne a neoblomne napĺňal svoj zmysel a ciele. S akými prekážkami sa pritom musel vysporiadať. A či a ako to dokázal ustáť. Nemenej dôležité je z pohľadu integrity aj posúdenie, či si projekt dokáže plniť svoje ciele aj v budúcnosti a je nastavený a pripravený obstáť počas celého obdobia, na ktorý je plánované jeho aktívne a účinné využívanie.

Procházkov nedostatok integrity

V prípade kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ môžeme integritu hľadať veľmi podobne tiež v dvoch oblastiach.

Tou prvou je odborná. Tu však obsah stanoviska nesporne vyznieva v prospech Radoslava Procházku, keď sa v ňom rozsiahlo uvádzajú: “nesporné kvality Procházku, ako sú právna prax, odbornosť, či jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti”. Poradný výbor EÚ očividne nevidel problém v jeho odborných schopnostiach a skúsenostiach.

Druhou oblasťou je osobná spôsobilosť. Ak sa v stanovisku hovorí o obavách, v praxi to znamená, že sa museli vyskytnúť konkrétne, zadokumentované a najpravdepodobnejšie opakované prípady, v ktorých sa kandidát nezachoval tak, ako sa to od budúceho sudcu očakáva.

Diplomatické naznačenie, že kameň úrazu bol práve vo financovaní Procházkových politických aktivít hovorí za všetko. Ak k tomu z oficiálneho stanoviska ešte pridáme: “obavy o integrite kandidáta neboli rozptýlené”, je ako sa hovorí „vymaľované“.

Synonymom integrity je aj nedotknuteľnosť. V tomto prípade jej prináleží aj synonymum dôveryhodnosť a neoblomnosť. A o tej sa v prípade Procházku nepodarilo poradný výbor presvedčiť. Respektíve rozptýliť podložené podozrenia, že pokušeniu odolal a ostal voči tieňovému, zákulisnému financovaniu politických aktivít nedotknuteľný. Nehovoriac už o očakávaniach, že či už ako politik alebo ako právnik mal povedať takýmto nekalým praktikám jasné Nie, ale ich aj proaktívne nahlásiť. A nie byť podľa všetkého jedným z ich iniciátorov.

Morálne neobstál

Stanovisko poradného výboru tak môžeme otvorene interpretovať ako externé a nezávislé posúdenie, podľa ktorého na ceste k vysnívanému postu tzv. gazdu pravice Procházka morálne neobstál. A stálo ho to nielen miesto na slovenskej politickej scéne, ale aj prestížny post v medzinárodnom meradle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.


Už ste čítali?