Procházkov nedostatok integrity - ako si ho preložiť do slovenčiny

Autor: Jozef Petráš | 3.1.2017 o 16:51 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  2046x

Médiami prebehla správa, že Procházku v Luxemburgu odmietli pre nedostatok integrity. Ako má tomu rozumieť bežný občan – volič?

Integrita nie je choroba. Nákazlivosť zatiaľ nikto nepreukázal (bohužiaľ). Nedá sa kúpiť (našťastie). Pestovať ju trvá roky. No zničiť ju možno v okamihu.

Integritu nehľadajú rôzne medzinárodné inštitúcie a ich poradné orgány len u kandidátov na konkrétne posty. Integrita je súčasťou posudzovacích procesov aj pri hodnotení projektov a iniciatív. Tieto procesy nám môžu pomôcť pri hľadaní odpovedí na otázku, čo je to zač - tá integrita.

 

Integrita kniž. stav, do ktorého nemožno zasiahnuť, ktorý nemožno porušiť, zmeniť

 

Integrita osobnosti

Pri osobách sa za integritou skrýva pohľad na daného kandidáta v čase. Poradný orgán skúma či sa dá sledovať stopa, ktorá by slúžila ako dôkaz toho, že jeho odborné a osobnostné vlastnosti obstáli v kontakte s realitou. Najmä s tou negatívnejšou, ktorá preukázala, že si vie stáť za svojimi postojomi ako odborník, a aj ako človek.  Odborne, ale aj hodnotovo.

Integrita projektov a iniciatív

Projekty a iniciatívy nebývajú hodnotené len počas schvaľovacieho procesu pri prideľovaní finančnej podpory. Integrita sa u nich hľadá aj pri posudzovaní v rôznych súťažiach, pri výbere medzi ocenené projekty a inicitívy. Integrita v týchto prípadoch znamená, či sa ciele darí napĺňať v praxi. Opäť sa hľadajú dôkazy, že v minulosti projekt skutočne a neoblomne napĺňal svoj zmysel a ciele. S akými prekážkami sa pritom musel vysporiadať. A či a ako to dokázal ustáť. Nemenej dôležité je z pohľadu integrity aj posúdenie, či si projekt dokáže plniť svoje ciele aj v budúcnosti a je nastavený a pripravený obstáť počas celého obdobia, na ktorý je plánované jeho aktívne a účinné využívanie.

Procházkov nedostatok integrity

V prípade kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ môžeme integritu hľadať veľmi podobne tiež v dvoch oblastiach.

Tou prvou je odborná. Tu však obsah stanoviska nesporne vyznieva v prospech Radoslava Procházku, keď sa v ňom rozsiahlo uvádzajú: “nesporné kvality Procházku, ako sú právna prax, odbornosť, či jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti”. Poradný výbor EÚ očividne nevidel problém v jeho odborných schopnostiach a skúsenostiach.

Druhou oblasťou je osobná spôsobilosť. Ak sa v stanovisku hovorí o obavách, v praxi to znamená, že sa museli vyskytnúť konkrétne, zadokumentované a najpravdepodobnejšie opakované prípady, v ktorých sa kandidát nezachoval tak, ako sa to od budúceho sudcu očakáva.

Diplomatické naznačenie, že kameň úrazu bol práve vo financovaní Procházkových politických aktivít hovorí za všetko. Ak k tomu z oficiálneho stanoviska ešte pridáme: “obavy o integrite kandidáta neboli rozptýlené”, je ako sa hovorí „vymaľované“.

Synonymom integrity je aj nedotknuteľnosť. V tomto prípade jej prináleží aj synonymum dôveryhodnosť a neoblomnosť. A o tej sa v prípade Procházku nepodarilo poradný výbor presvedčiť. Respektíve rozptýliť podložené podozrenia, že pokušeniu odolal a ostal voči tieňovému, zákulisnému financovaniu politických aktivít nedotknuteľný. Nehovoriac už o očakávaniach, že či už ako politik alebo ako právnik mal povedať takýmto nekalým praktikám jasné Nie, ale ich aj proaktívne nahlásiť. A nie byť podľa všetkého jedným z ich iniciátorov.

Morálne neobstál

Stanovisko poradného výboru tak môžeme otvorene interpretovať ako externé a nezávislé posúdenie, podľa ktorého na ceste k vysnívanému postu tzv. gazdu pravice Procházka morálne neobstál. A stálo ho to nielen miesto na slovenskej politickej scéne, ale aj prestížny post v medzinárodnom meradle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?