Strieľa si županka Erika Jurinová do nohy?

Autor: Jozef Petráš | 18.12.2017 o 10:30 | (upravené 12.3.2018 o 16:53) Karma článku: 8,54 | Prečítané:  3512x

 Zmena politickej kultúry, verejný záujem, dôvera v politikov, boli medzi prísľubmi, ktoré sme očakávali od novozvolených županov. Na dnešnom zastupiteľstve žilinskej župy môžu tieto sľuby dostať prvú vážnu ranu pod pás.

 

Čerstvá výzva pre čerstvú županku

Na dnešnom (18. december 2017) poobedňajšom a prvom riadnom zasadnutí zastupiteľstva žilinskej župy budú poslanci schvaľovať návrh na zriadenie komisií žilinskej župy. Na materiáli, o ktorom v konečnom dôsledku rozhodnú poslanci hlasovaním, je uvedené, že ho vypracoval organizačný odbor ŽSK. Podľa materiálu je jeho navrhovateľom a predkladateľom čerstvá županka Erika Jurinová.

Po preštudovaní návrhu na zloženie komisií mi doslova padla sánka, keď som medzi navrhovanými do komisie verejného záujmu našiel martinského poslanca Stanislava Thomku, ktorý ma zažaloval, pretože som ho ako voleného predstaviteľa v blogoch kritizoval. Okrem iného za to, že uprednostňuje iné záujmy ako je ten verejný. Nie su tomu ani dva týždne čo po vyše roka sa ťahajúcom súdnom spore prvostupňový súd túto žalobu zamietol. A pán poslanec Thomka sa zčista jasna objavil na zozname tých, čo majú v žilinskej župe obhajovať a garantovať verejný záujem.

 

Cap záhradníkom

Výstižnejše prirovnanie asi neexistuje. Martinský a už aj župný poslanec Stanislav Thomka (člen SAS) má byť členom komisie o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Pritom ako poslanec martinského zastupiteľstva ťahá za sebou pestrý zoznam netransparentných prešľapov. Veď posúďte. Bez problémov porušuje etický kódex poslanca, keď hlasuje sám za seba pri nominácií na dobre platenú manažérsku pozíciu v mestskej spoločnosti. Mestská televízia (100% spoločnosť mesta Martin), ktorej sa stal vďaka netransparentnému puču konateľom, po jeho nástupe prestala zverejňovať zoskenované zmluvy a faktúry a stále odmieta zverejniť zmluvy a faktúry za reklamné, či právne služby, rovnako ako odmieta zverejniť plat konateľa. Naopak, mestská televízia po jeho nástupe zmenila dodávateľov reklamných, grafických a právnych služieb. A bez jediného zverejneného výberového konania na základe rozhodnutia poslanca Stanislava Thomku teraz za tieto služby platí z verejných zdrojov kamarátov Stanislava Thomku, s ktorými má podľa výpisu z obchodného registra založené rôzne spoločné podnikateľské subjekty. Čerešničkou na torte bolo verejné priznanie poslanca Thomku o tom, že martinskí poslanci si príspevky do spravodajstva mestskej televízie objednávajú priamo u neho cez telefón ako pizzu. Zoznam je ešte dlhší a na jeho konci sú dve žaloby, ktoré na mňa podal pán Thomka a televízia, ktorú vedie za to, že som na tieto prešľapy upozornil.

 

Politické kompromisy

Chápem, že byť politikom znamená byť majstrom v kompromisoch. Každý politik má však mať čiaru, kde priestor na kompromis principiálne končí. Hodnoty, cez ktoré jednoducho cesta nevedie. Čiaru, ktorá je lakmusovým papierikom pre voliča, ktorý z dôverou odovzdal vo voľbách hlas a očakáva, že sa na predvolebné prísľuby, prejavy a programy môže spoľahnúť.

Chápem, že obsah tohto konkrétneho návrhu, pod ktorým je ako predkladateľka podpísaná pani županka Erika Jurinová, je politickým kompromisom, ktorý tvorili s vedením župy aj poslanci a poslanecké kluby, v ktorých sa zlúčili. Chápem, že jeden hlas nerozhodne. Jasne však aj ako občan a volič vidím dnešné hlasovanie o zložení komisie verejného záujmu ako príležitosť pozerať na prsty každému jednému poslancovi žilinskej župy. A budem sa zaujímať o to, ktorý gombík pri hlasovaní ich prsty budú stláčať.

Dnes bude prvá príležitosť, aby predkladateľka návrhu na zloženie komisií županka Erika Jurinová ukázala kde tá pomyselná čiara v žilinskej župe skutočne vedie. Rovnako dnes poobede prvú príležitosť zadefinovať pozíciu verejného zájmu v žilinskej župe na ďalších 5 rokov dostanú aj všetci ostatní poslanci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Trump je zrkadlom ich horšieho ja, ktoré museli často skrývať pred svojimi deťmi, susedmi či zamestnávateľom.

SVET

Vlastizrada. Trumpa kritizujú za podlizovanie sa Putinovi

Európa sa obáva, či sa môže ešte na USA spoliehať.


Už ste čítali?